چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
کتاب:مدیریت لجستیک (کارکردها و فرایندها)

محصولات مرتبط: کتاب های دانشکده مدیریت و اقتصاد

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی تحول و تعالی سازمانی


مشخصات کتاب 

  عنوان‌:مدیریت لجستیک (کارکردها

و فرایندها)

 

     

 تألیف: دکتر حسین عیسایی، مرکز مطالعات 

و پژوهش های لجستیک

صفحه آرایی:بهزاد مرادی ساران

نوبت‌ چاپ‌: اول (1390)

شمارگان: 1000
قیمت


معرفی کتاب:

چارچوب کلی کتاب

 بخش اول: نگرش کار کردی به لجستیک

فصل اول: سیر تاریخی لجستیک

فصل دوم: کارکردهای لجستیک

 فصل سوم: دیدگاه های مدیریت لجستیک

بخش دوم: نگرش فرآیندی به مدیریت لجستیک

فصل چهارم: برنامه ریزی لجستیک

 فصل پنجم: سازماندهی لجستیک

فصل ششم: رهبری لجستیک

 فصل هفتم: فرماندهی لجستیک

 فصل هشتم: کنترل لجستیک

بخش سوم: کاربرد فناوری های نوین در مدیریت لجستیک

فصل نهم: فناوری اطلاعات و مدیریت لجستیک

فصل دهم: فناوری تولید و مدیریت لجستیک

فصل یازدهم: فناوری خدمات و مدیریت لجستیک

فصل دوازدهم: آینده مدیریت لجستیک

هر چند کاربرد واژه «لجستیک» در سده های اخیر مصطلح شده، ولی بررسی ها نشان میدهد که اجرای کارکردهای لجستیکی ریشه در عمر بشر دارد. جابجایی ماهرانه کوچ نشینان در دوران ماقبل تاریخ, تشکیل گردان های آمادی متمرکز در اقصی نقاط یونان توسط اسکندر مقدونی، به وجود آمدن جاده ابریشم به عنوان قدیمی ترین مجرای لجستیکی و توجه به کارکردهای لجستیکی در دوران جنگهای صدر اسلام، همه بیانگر این موضوع است که کاربرد لجستیک ریشه در اعماق زندگی بشر دارد و به عنوان یک علم سیر تکاملی خود را طی کرده است.

لجستیک» ابزارهای تبدیل منابع ملی به قدرت نظامی را فراهم می سازد و «نیروی انسانی»، منابع طبیعی و ظرفیت های اقتصادی را به تسلیحات، تجهیزات، مهمات و مایحتاج انفرادی و گروهی نیروهای نظامی تبدیل می کند.

هر چه یک نظام لجستیکی، بزرگ تر و پیچیده تر می شود، اهمیت و ابعاد مدیریتی آن نیز بیشتر روشن می گردد. هدایت لجستیک بزرگ و پیچیده، نیاز به رهبری با هوش و قوی دارد. رهبری لجستیک باید توانایی شناخت عوامل تغییر در لجستیک و آنگاه توانایی برای ارائه و عملیاتی کردن اقدامات جهت اثربخش کردن و در نتیجه، پاسخگویی سریع به نیازها را داشته باشد و در سازمانهای نظامی، «فرماندهی» یکی از ارکان اصلی سیستم های لجستیک است که عامل يکپارچگی اجزاء مربوطه می باشد. فرماندهی لجستیک با تأکید بر نیازمندیهای نیروهای عملیاتی رزمی، هماهنگی در پشتیبانی در بین سطوح استراتژیک، عملیاتی و تاکتیکی را به وجود می آورد.

بی گمان، «برنامه ریزی» یکی از مهم ترین ابزارهای آمادگی در برابر تحولات و تغییرات روزافزون و آنی، و نیز حرکت پرشتاب در عرصه های لجستیک امروز به شمار می آید.

در هر لحظه از نبرد دانستن تواناییها، فعالیت ها، موقعیت ها و وضعیت عملکردهای لجستیکی ضروری است تا تصمیم گیری درست و به موقع امکان پذیر گردد. کنترل لجستیک، آگاهی از وضعیت عملکردهای لجستیکی را در تمام سطوح، ایجاد و اطلاعات مورد نیاز فرماندهان را جهت تصمیم گیری های به موقع و مرتبط فراهم می سازد.

اطلاعات به عنوان مبنای تصمیم گیری در لجستیک می تواند جایگاه و نقش های متفاوتی داشته باشد. نباید از تحولات ناشی از عصر اطلاعات که ماحصل آن انفجار اطلاعات می باشد غافل بود و اثرات آن را بر سازمان لجستیکبه مفهوم عام نادیده  توجه داشت که «لجستیک فیزیکی» در اواخر دوران بلوغ خود به سر می برد و این «لجستی اطلاعات» است که باید به آن پرداخته شود.

در آینده، سازمانهای لجستیکی از طریق هماهنگی های چند بعدی بین شرکت همکاری به جای رقابت و ایجاد ارتباط قانونی با سازمانهای مستقل دیگر، سعی در بالا بردن توانمندیها و ظرفیت های خود در قالب شبکه ها را دارند؛ این مهم از طریق ایجاد بی مدیریت یکپارچه بین سازمانهای لجستیکی در یک شبکه اتفاق می افتد.

در ۲۰ سال گذشته شرکت ها منابع خود را بر روی قابلیت های کلیدی شان متمرکز نموده و فعالیتهای فرعی خود را برون سپاری کرده اند. از آنجا که لجستيک اغلب در سازمانها به عنوان یک فعالیت پشتیبانی در نظر گرفته می شود، لذا برون سپاری برای لجستیک نظامی و تجاری امری اجتناب ناپذیر شده است.

رقابت بین المللی مؤسسات بستگی زیادی به اینکه آنها چه قدر در تأمین محصولات مورد نظر در زمان مناسب توانایی داشته باشند دارد. چنین رقابتی در بین مؤسسات، تصویری از روندهای جدید لجستیکی و تغییراتی که در آینده در زمینه لجستیک به وجود خواهد آمد ایجاد کرده است.

فرآیندهای مدیریت لجستیک همانند سایر حوزه های مدیریتی است. با این تفاوت که کارکردها و موضوعات آن فرق می کند. مطالب این کتاب در سه بخش تنظیم شده که در بخش نخست به سیر تاریخی و کارکردهای لجستیک اشاره دارد و در بخش دوم فرآیندهای لجستية در پنج فصل تشریح شده و در بخش سوم فن آوری های نوین مدیریت لجستیک مورد بررسی قرار گرفته است.

در پایان لازم می دانم از اساتید دانشمند و ارجمندم جناب دکتر سیدمحمد اعرابی و جناب" احمد ایزدی" که در تهیه و تنظیم این اثر اینجانب را راهنمایی نمودند، تشکر و قدردانی نمایم.   

 
-

 

1398/11/25 - ٠٨:٢٩ / شماره خبر: ١٠٣٢ / تعداد نمایش خبر: 222
1398/11/25 - ٠٨:٢٩ / Code: ١٠٣٢ / Number: 222
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46737