يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
کتاب:کنترل راهبردی لجستیک

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی تحول و تعالی سازمانی

مشخصات کتاب 

  عنوان‌:کنترل راهبردی لجستیک


     

 تألیف:دکتر غلامحسین نیکوکار، دکتر حسین عیسایی

،مهندس احمد بیطرف

صفحه آرایی:بهزاد مرادی ساران

نوبت‌ چاپ‌: اول (1394)

شمارگان: 500
قیمت 


معرفی کتاب:

در چند سال اخیر، شرکتها و مؤسسات گوناگون به ویژه سازمانهای نظامی از واژه لجستیک و زنجیره تأمین بسیار استفاده کرده اند. دلیل توجه روزافزون به این مقوله را باید در تغییر و تحولات سالهای اخیر محیط کسب و کار جستجو کرد. براساس آمار و ارقام موجود، سازمانهایی که این دانش را به کار گرفته اند، پیشرفت های چشمگیری در حوزه های مربوطه داشته و سود سرشار و صرفه جویی های کلان مالی از بابت به کارگیری این نگرش نصیب شان گردیده و بالطبع مشتریان آنها نیز از این بابت منتفع شده اند. بنابراین با توجه به مزایای بیشماری که به دلیل به کارگیری مفاهیم مدیریت لجستیک و زنجیره تأمین حاصل گردیده، امروزه این موضوع در بین سازمانها و شرکت های مختلف، مقبولیت خاصی پیدا کرده و هر روز نیز به تعداد مشتاقان آن افزوده می شود.

در واقع، لجستیک آن قسمت از مدیریت زنجیره تأمین است که کارآیی و اثربخشی جریان رو به جلو و رو به عقب و نیز ذخیره سازی کالاها، خدمات و اطلاعات مربوطه بین نقطه آغازین زنجیره تا نقطه مصرف نهایی را به منظور تأمین نیازمندیهای مشتریان زنجیره را برنامه ریزی، به کارگیری و کنترل و نظارت می نماید.

. همچنین لجستیک به کلیه فعالیت هایی اطلاق می شود که جهت بررسی، تحقیق، مطالعه و برآورد نیازها و احتياجات اولیه در زمینه "وسایل و تجهیزات، ماشین ها و ابزارآلات، انواع تأسیسات و قطعات و کلیه امور مربوط به تهیه، تولید، بیمه، نگهداری، انبارداری، توزیع، حمل ونقل"، تنظیم و تهیه روشها و فرآیند انجام کار، طراحی سیستم ها و دستورالعملها و نظارت بر موارد فوق انجام می گیرد.

با توجه به تعاریف فوق، بخش مهمی از محصولات و خدمات مرتبط با مدیریت زنجیره تامین و لجستیک در حوزه های سیستمها و تجهیزات حمل و نقل کالاهای فناوری ها و سیستم های ذخیره سازی و انبارش، خدمات و فناوری های لجستیک مواد خطرناک، دارای ریسک و ویژه، انواع سیستم های کنترل (بی سیم، سیستم ها و نرم افزارهای مدیریت حمل و نقل و مدیریت انبار و...) تعریف می شوند. همچنین بخشی از محصولات و خدمات مرتبط با مدیریت زنجیره تأمین و لجستیک در حوزه بسته بندی انواع و اقسام مواد و محصولات به منظور انتقال، توزیع و جابه جایی است ؛ مواد و محصولاتی که از لحاظ سیال یا جامد بودن، میزان فسادپذیری، فاصله تولید کننده تا مصرف کننده و... متفاوت هستند.  اقدامات و فعالیت های فوق، بیانگر تنوع و حجم کار بالای لجستیک است که باید در محدوده و قلمرو جغرافیایی وسیعی، خدمات و کالاها را به واحدهای در حال مأموریت ارائه نماید. با توجه به تغییرات محیطی، نیازهای مأموریتی و جاری واحدها نیز متغيير خواهد بود. از این منظر لجستیک امروزه نه فقط باید به نیازهای جاری و کوتاه مدت واحدها پاسخ دهد، بلکه لازم است، با نگرش سیستمی و رویکرد راهبردی، نیازهای میان مدت و بلندمدت واحدها را پیش بینی و به صورت برنامه های سالیانه و پنج ساله تنظیم نماید. به عبارتی مدیریت لجستیک امروزه راهبردی است و باید در سه فرآیند تدوین برنامه ریزی، اجرا و کنترل راهبردی نقش ایفا کند.

لازمه داشتن راهبردهای موضوعی و بخشی لجستیک و فرآیند آنها، راهبرد کلان سازمان را تشکیل میدهد و به دنبال آن اجرای موفق و مؤثر در صحنه میدانی و عمل، برخورداری از سامانه کنترل راهبردی است که به صورت مداوم از یک طرف مفروضات محیطی تولید راهبردها را رصد و پایش می کند و از طرفی بر تحقق صحيح و نحوه اجرای راهبردی لجستیکی نظارت می نماید.

با توجه به موارد مذکور و از آنجا که فقدان یک کتاب حاوی مطالب مرتبط با کنترل راهبردی لجستیک محسوس بود، با انجام کار تحقیقی گسترده و عمیق، تلاش شده تا با در نظر گرفتن گستره فعالیت های پشتیبانی، روش و مدل کنترل راهبردی سازمانهایلجستیکی تبين گردد.

در کتاب حاضر که برگفته از یک کار پژوهشی است، تلاش شده تا این نقصان برطرف گردد. فصل اول با «مدیریت لجستیک» شروع می شود. بنابراین بعد از مروری کوتاه بر مفاهیم، تعاریف و کارکردهای لجستیک، به مرور مطالبی در خصوص نگرش و مدیریت راهبردی؛ تاکتیک و عملیات در حوزه لجستیک پرداخته شده است. در فصل دوم، به موضوع «کنترل و نقش آن در لجستیک» پرداخته می شود. در این فصل موضوعاتی از قبیل انواع کنترل، فرآیند کنترل، کنترل اثربخش، سیر تاریخی کنترل در لجستیک، سطوح و مدل عمومی کنترل، ممیزی لجستیک، فرآیند ممیزی لجستیک، کنترل متمرکز و نقش سیستم های اطلاعاتی در کنترل لجستیک ارائه گردیده است.

در فصل سوم تحت عنوان «کنترل راهبردی لجستیک»، تفاوت کنترل راهبردی با کنترل عملیاتی، اهداف کنترل، پیوند برنامه ریزی با کنترل، کنترل راهبردی و تغییر سازمانی، سطوح و سلسله مراتب کنترل راهبردی، موانع و مراحل کنترل راهبردی نگرش های مختلف به کنترل راهبردی و مدل های کنترل راهبردی تشریح شده است.

در فصل چهارم مفهوم «کنترل راهبردی تدریجی لجستیک»، رویکردها، انواع و مؤلفه ها و شاخص های آن ارائه می شود و در فصل پایانی نیز مفاهیم مرتبط با کنترل راهبردی بنیادی لجستیک» به همراه رویکردهای موجود برای آن و انواع کنترل راهبردی بنیادی ارائه گردیده است.

در پایان از خوانندگان فهیم تقاضا داریم با ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات ارزشمند و راهگشای خویش، ما را در بهبود و تکمیل مطالب این کتاب در چاپهای بعدی یاری فرمایند.

  
-

 

1398/11/25 - ١٣:٠٠ / شماره خبر: ١٠٣٥ / تعداد نمایش خبر: 179
1398/11/25 - ١٣:٠٠ / Code: ١٠٣٥ / Number: 179
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:45918