چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
دومین نشست تخصصی مرکز علم و فناوری بازرسی و تعالی فرماندهان و مدیران
نشست تخصصی: معیارهای انتصاب مدیران از منظر اسلام

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی تعالی مدیران

دومین نشست تخصصی مرکز علم و فناوری بازرسی و تعالی فرماندهان و مدیران در روز چهارشنبه مورخ 8/ 5 / 1399 برگزار گردید. در این نشست جناب آقای مهدی علی کاظمی پژوهشگر این مرکز به بیان موضوع "معیارهای  انتصاب مدیران از منظر اسلام" پرداخت. و پس از ارائه ایشان حضار در نشست به تبادل نظر حول مباحث مطرح شده پرداختند.
در ادامه خلاصه علمی این نشست ارائه شده است:

معیارهای انتصاب مدیران از منظر اسلام

در یک سازمان که تمام رئوس آن بر گرفته از دین مبین اسلام است؛ جهت رسیدن به اهداف سازمان که کمال مادی و معنوی آن می باشد باید به انتخاب و انتصاب اصلح نگاه ویژه نمود. معیارهای انتصاب در کلام قرآن کریم و ائمه معصومین(ع) پنجره ای برای مدیران باز می نماید تا متناسب با آن کارکنان سازمان را منصوب و بکارگیری نمایند. در اول این یادداشت توجه شما را به منویات مقام معظم رهبری در فرمان امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر جلب می کنم که تفسیر بخشی از نامه 53 نهج البلاغه (عهدنامه مالک اشتر) می باشد:

دومین نشست تخصصی مرکز علم و فناوری بازرسی و تعالی فرماندهان و مدیران
«ثم انظر فی امور عمّالک»؛ کارها و امور کارگزاران خودت را مورد توجه قرار بده. اول، انتخاب کارگزاران است؛ «فاستعملهم اختباراً»؛ با آزمایش آنها را انتخاب کن؛ یعنی نگاه کن ببین چه کسی شایسته‌تر است. همین شایسته‌سالاریی که امروز بر زبان ماها تکرار میشود، به معنای واقعی کلمه باید مورد توجه باشد. امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) هم در این‌جا به آن سفارش میکنند. «و لا تولهم محاباة و اثرة»؛ نه از روی دوستی و رفاقت کسی را انتخاب کن، که ملاکها را در او رعایت نکنی - فقط چون رفیق ماست، انتخابش میکنیم - نه از روی استبداد و خودکامگی؛ انسان بگوید میخواهم این فرد باشد؛ بدون این‌که ملاک و معیاری را رعایت کند یا با اهل فکر و نظر مشورت کند. (بيانات رهبری در ديدار اعضاى هيئت دولت‏؛ 17/ 07/ 1384)
همان طور که ملاحظه نمودید در اسلام وقتی سخن از انتصاب در میان است باید به تمام جنبه های دینی، معرفتی، اخلاقی و حکومتی آن برگرفته از روش های عقلی و نقلی توجه نمود، این در حالی است که اگر بی توجه یا سهل انگاری نسبت به یک انتصاب اصلح صورت پذیرد این امر جزء بزرگترین خیانت ها به خدا، رسولش و تمام مسلمانان می باشد. در قرآن مجید آمده است "همانا خداوند دستور می دهد امانت را به اهلش بسپارید "(نساء آیه 58) در این کلام مبارک به اهلیت داشتن فرد برای سپردن امانت و مسئولیت ها تاکید شده است. در حدیثی از پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) در انتخاب و انتصاب فرد اصلح آمده است: "مَنْ تَقَدَّمَ عَلی قَوْمٍ مِنَ الْمُسْلِمینَ وَ هُوَ یَری أَنَّ فیهِمْ من هو افضل منه فقد خان اللَّه و رسوله و المسلمین" هر کس جلودار - امام - عده ای از مسلمانان گردد در حالی که می داند در بین مسلمین فردی بهتر از او وجود دارد پس خائن به خدا، رسولش و مسلمانان خواهد بود(1). این قاعده عقلایی است که فردی که در نظام اسلامی، سمتی قبول می کند می بایست از تمامی افراد جامعه اولی و اصلح باشد. بنابراین اگر فردی می داند در بین افراد جامعه شخصی شایسته تر از او جهت احراز منصبی وجود دارد، حق ندارد خود را داوطلب آن نموده بلکه لازم است او را در احراز آن سِمَت بر خود مقدم دارد. درغیر این صورت آن شخص و یا کسی که او را منصوب کرده، خائن به خداوند، پیامبر(صلی الله علیه و آله) و همه مسلمانان خواهد بود.

دومین نشست تخصصی مرکز علم و فناوری بازرسی و تعالی فرماندهان و مدیران
بنابراین انتصابات اصلح و متکی بر اصول و ضوابط اسلامی، در کنار امکانات لازم برای ارتقاء و پیشرفت شغلی، بر عملکرد مفید کارکنان می افزاید و به شکوفایی استعدادهای درونی افراد کمک مؤثری می کند. از همین رو است که انتصاب به جا، حساب شده، دقیق و بر اساس یک فرآیند علمی و برگرفته از آیات قرآن کریم و احادیث ائمه معصومین(ع) با پیروی از اصول پذیرفته شده، ضرورت و اهمیت دو چندان می یابد.

-

 

1399/05/16 - ١٣:٢٧ / شماره خبر: ١٢٧٤ / تعداد نمایش خبر: 261
1399/05/16 - ١٣:٢٧ / Code: ١٢٧٤ / Number: 261
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46707