چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
هفتمین نشست تخصصی مرکز علم و فناوری بازرسی و تعالی مدیران

محصولات مرتبط: محصولات دانشی تعالی مدیران

 

هفتمین  نشست تخصصی مرکز علم و فناوری بازرسی و تعالی فرماندهان و مدیران در روز چهارشنبه 1399/06/19برگزار گردید. در این نشست جناب آقای دکتر علی ترابی مدیر مرکز بازرسی و تعالی فرماندهان و مدیران به بیان موضوع " منتورینگ، کوچینگ، مشاوره  «وجوه تمایز»" پرداخت. و پس از ارائه ایشان حضار در نشست به تبادل نظر حول مباحث مطرح شده پرداختند.

هفتمین  نشست تخصصی مرکز علم و فناوری بازرسی و تعالی

مقدمه :

یکی از مهمترین موضوعات در رابطه با انسان چه در ساحت زندگی فردی و چه در ساحت زندگی در سازمان به عنوان منابع انسانی سازمان ، موضوع رشد او و ارتقای توانمندی ها و قابلیت های اوست .تجربیات فراوانی نیز در این زمینه وجود دارد که در هر برهه ای دارای اثرات و دستاوردهایی بوده است . از اقداماتی که در روزگار کنونی ارتقای مهارت ها و به طور کلی رشد(عملکرد سازمانی ، اجتماعی و یا زندگی فردی )  را به دنبال دارد بهره مندی از مشاوره، منتورینگ و کوچینگ است.

چیستی:

  •  فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) کوچینگ را به این شکل تعریف می‌کند: “کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است؛ که در طی آن، مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد
  •   منتور فردی است مسن‌تر که تجربه مرتبطی در موضوع دارد و دانش تجربی خود را با شما به اشتراک می‌گذارد و شما رابطه برابری از لحاظ قدرت با او ندارید و انتظار چنین رابطه‌ای هم وجود ندارد.
  • مشاوره در معنای عام هم در صورت های زیر قابل تعریف است: رأی و نظر دیگری را در انجام کاری خواستن. دریافت کمک اطلاعاتی راجع به یک موضوع است . مراجعه به فردی دارای صلاحیت در امری خاص و کمک گرفتن از وی جهت تحلیل و اخذ تصمیم صحیح.

چرایی :

امروزه حداکثر بهره برداری از سرمایه های انسانی برای سازمان ها به دلایلی از جمله ییشرف شتابان فناوری های  مختلف ، رقابت روز افزون ،  تقاضا برای افزایش تولیدکاهش هزینه ها گریز نایذیر شده است .

سازمان های امروزی آگاهی بیشتری از فشار ر قابتی دارند به تبع آن سازمان های موفق و یویا در تلاش اند با تدوین و به کارگیری راهبردهای آموزش کسب کار مانند مربی گری به نتایج کارآمدتر دست یابند . مربی گری ، منتورینگ و مشاوره  از  جمله روش ها آموزش کارکنان است که مانند روش های دیگر آموزشی برای رشد بالندگی نیروی انسانی به کار گرفته می شود.

وجوه تمایز :

 

کوچینگ (مربیگری)

 مشاوره

منتورینگ

نقطه تمرکز

تحقق اهداف کوچی

حل مشکلات مراجعه کننده

انتقال تجربیات به مراجعه کننده

افق نگاه

آینده

گذشته

آینده

منبع دانش / تجربه

دانش کوچی

دانش مشاور

تجربه منتور

ارائه دهنده راه کارها

خود کوچی

مشاور

منتور

نقطه تأکید

بیشتر بر نقاط قوت

بیشتر بر نقاط ضعف

بیشتر بر نقاط ضعف

 

 

-

 

1399/06/23 - ٢٢:١١ / شماره خبر: ١٣٥١ / تعداد نمایش خبر: 101
1399/06/23 - ٢٢:١١ / Code: ١٣٥١ / Number: 101
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46735