يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
نشریه: اقتصاد مقاومتی با رویکرد مدیریت جهادی- شماره اول

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی اقتصاد مقاومتی

 

نشریه علمی تحلیلی اقتصاد مقاومتی با رویکرد مدیریت جهادی
(شماره اول)

صاحب امتیاز: قرارگاه اقتصاد مقاومتی (نصرت)
مدیر مسئول: اصغر صالح اصفهانی
سردبیر: حسین درّی نوگورانی (عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام)
Hos_dorri@yahoo.com

فهرست مقالات شماره اول:

- مجاهدت گفتمان سازانه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی

- مفهوم شناسی فساد اقتصادی در جهت پایش و ارزیابی تحقق اقتصاد مقاومتی

- مفهوم برگشت پذیری در قلمروها و علوم مختلف


معرفی شماره اول:

در این شماره (شماره اول)، ابتدا شبکه مفهومی معیار برای اقتصاد مقاومتی از خلال رهنمودهای مقام معظم رهبری و سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی به همراه نموداری، در مطلبی با عنوان "مجاهدت گفتمان سازانه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی" ارائه شده است.
آنگاه مقاله تألیفی "مفهوم شناسی فساد اقتصادی در جهت پایش و ارزیابی تحقق اقتصاد مقاومتی" به عنوان گامی مقدماتی در جهت سنجش فساد اقتصادی که عاملی ویرانگر در تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود، برای تبادل نظر علمی در این زمینه قرار گرفته، و البته تذکر هم داده شده است که "در این میان، وزن و اهمیت فسادهای مختلف یکسان نیست و باید بین انواع فساد و همچنین فساد چندین هزار میلیارد تومانی و فساد ناشی از قصور چند صد هزار تومانی متایز قائل شد".
در مصاحبه با دکتر علی احمدی ـ رئیس کمیسیون مشرتک مجمع تشخیص مصلحت نظام ـ علاوه بر جنبه های مفهومی، عمدتاً به سؤالاتی درباره جایگاه سیاستهای کلی و فرایند تدوین و ابلاغ آنها با تأکید بر سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است.
از آنجایی که پس از طرح مفهوم اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، " Resiliance" به عنوان مفهومی مرتبط با این اصطلاح ـ و با مسامحه، به عنوان ترجمان آن ـ از سوی برخی مطرح گردید، مقاله "مفهوم برگشت پذیری در قلمروها و علوم مختلف"، که برگرفته از ترجمه دو متن انگلیسی درباره مفهوم و دو رویکرد در زمینه "Resiliance "می باشد، به این موضوع اختصاص یافته است.
اگرچه حوزه اقتصاد مقاومتی ظرفیت فعالیت علمی فراوانی دارد و فعالیتهای انجام شده به هیچ وجه درخور اهمیت و ضرورت این امر حیاتی نیست و هر فعالیتی در این حوزه نیز عرصه را بر دیگری تنگ می کند، اما عدم اطلاع از این امر، موجب ناکارآمدی در تخصیص منابع انسانی و مالی کمیاب و کاستی در هم افزایی و تضارب آراء می گردد، و بالندگی را به تأخیر می اندازد. از این رو، در "گزارشی از فعالیت های علمی در حوزه اقتصاد مقاومتی" سعی شده است به گوشه ای از این فعالیت ها اشاره شود.
در پایان نیز تحلیل روندهای برخی شاخص های کلیدی اقتصادی (ارز، طلا، بورس، نفت، تورم و اقتصاد بین الملل) در شهریور ماه سال 1393 ارائه شده است.


"دانلود متن کامل شماره اول نشریه اقتصاد مقاومتی با رویکرد مدیریت جهادی"

 

 

معرفی نشریه اقتصاد مقاومتی با رویکرد مدیریت جهادی:

مجلــه ای کــه پیش رو داریــد، درصدد پرداختن به این مفهوم نوگفته و واقعیت دیرپا اســت. عنوان "اقتصاد مقاومتی" در میانه ســال 1389 توسط مقام معظم رهبری مطرح گردید و سیاســتهای کلی آن در اواخر ســال 1392 ابلاغ شــد و در ابتدای ســال 1393 در حرم رضوی به اجمال تبیین شــد، و در یک کارگاه گونه ی آموزشی در اوایل سال 1392 توسط مبتکر آن، با محوریت سیاســتها بــه تفصیل - متناســب بــا مجال و مقام و مقال- معرفی شــد. بنابراین دیگر برای دوســت و دشمن و نامرتبط نباید امر ناشناخته ای باشد.

مجلــه "اقتصــاد مقاومتــی بــا رویکــرد مدیریــت جهــادی" بــا تأکید بــر امیدبخشــی و در عین حال، نقادی خیرخواهانه آینه وار، در چارچوب اسلام ناب و قوانیــن کشــور و با تبعیــت کامل از رهبر معظم انقلاب اسلامی، با اهداف ذیل منتشر میشود:

1. نظریه پــردازی، فرهنگســازی، معرفی و ترویج و گفتمان سازی؛

2. ایجــاد یــک جریان فکری پویا و ســازنده و فضای مناسب فکری، علمی و مطالعاتی برای قانونگذاری، سیاســتگذاری، طرح ریــزی، برنامه ریزی، تخصیص منابــع و بودجه بنــدی، اجرا، و ارزیابی (رصد و پایش و داوری) با رویکردی جهادی؛

3. نشر دستاوردها، و ارائه نوآوری ها و خلاقیت ها و پیشنهادهای اثربخش؛

4. ایجاد تعامل فکری و شبکه سازی متفکران، خبرگان، اندیشمندان و دلسوزان و خیرخواهان مجرب انقلاب و نظام اسلامی

5. تبیین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بویژه با جهت گیــری از رهنمودهــای مقام معظم رهبری در هر مورد.

-

 

1399/07/29 - ٢٠:١٦ / شماره خبر: ١٤٤٠ / تعداد نمایش خبر: 77
1399/07/29 - ٢٠:١٦ / Code: ١٤٤٠ / Number: 77
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:45937