يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
نشریه: برنامه و بودجه دفاعی (پیش شماره)

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی اقتصاد مقاومتی


نشریه علمی برنامه و بودجه دفاعی
(پیش شماره)

صاحب امتیاز: مركز مطالعات و تحقيقات بودجه دفاعى
مدیر مسئول: اصغر صالح اصفهانی
سردبیر: حسین درّی نوگورانی (عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام)
Hos_dorri@yahoo.com

فهرست مقالات پیش شماره:

  • سخن سردبیر
  • پيشينه بودجه‏ بندى عمومی و تحليل بودجه‏ هاى دفاعی در تار و پود بودجه ‏های ملی (حسين درّى نوگورانی)
  •  توسعه انسانی و نظامی‏گرى: يك بررسی مقايسه‏ ای بين كشوری  (دكتر الله ‏مراد سيف)
  •  هزينه‏ های نظامی منطقه‏ ای و جهانی (اليزابت اسكونز و ديگران / ميرسعيد مهاجرانی)
  •  هنر تدوين استراتژى و برنامه ‏ريزى نيروى نظامی (هنری سی. بارتلت / حسين درّى نوگورانی)
  •  سياست بودجه فدرال و استراتژى دفاعی آمريكا  (دنيس اس. ايپوليتو / ميرسعيد مهاجرانی)
  •  بودجه‏ هاى دفاعی انگلستان: محدوديت ها و امكانات  (تيموتی گاردن / ميرسعيد مهاجرانی)
  •   بودجه‏ های دفاعی و توسعه در كشورهاى عربی  (مترجم: ميرسعيد مهاجرانی)
  •  مخارج تحقيق و توسعه دفاعی در كشورهاى    OECD كاهش می‏يابد (مترجم: ميرسعيد مهاجرانی)
  • برنامه‏ هاى آموزشی در زمينه "بودجه‏ بندى و مديريت مالی در بخش عمومی"  (مترجم: حسين درّى نوگورانى)

سخن سردبير   
     فعاليت كارآمد و اثربخش و فارغ از روزمرگى سهل‏ انگارانه، مستلزم تغذيه فكرى و علمى پويا و مستمر و روزآمد است. سازمانهاى امروزى بيش از آنكه به تزريق منابع مالى نيازمند باشند، محتاج كسب آگاهى و تعامل انديشه هستند و بى‏ترديد سازمانهاى نظامى در فضاى بسيار پيچيده و متحول معاصر، به مراتب بيش از بسيارى از سازمانهايى كه با امنيت آرمانها، منافع، و جان و مال يكايك مردم ارتباط نزديك و مستقيم ندارند، به اين روزآمدى فكرى و علمى و اطلاعاتى نياز دارند. فعاليت استراتژيك - امنيتى - دفاعى فعاليتى پرمخاطره و پرهزينه و فورى و بعضاً گسترده است. لذا غفلت در چنين فعاليتى پيامدهايى نابخشودنى به همراه خواهد داشت.
    آنچه پيش رو داريد، طليعه تلاشى بى ‏ادعا براى پاسخگويى به نياز و الزام ياد شده‏است. برنامه و بودجه دفاعى زمينه‏ اى بسيار تخصصى و در لفافه است، و نشريه ‏اى كه در فواصل چند ماهه، به طور خاص به آن بپردازد - بويژه در مراحل اوليه - با دشواري هاى فراوانى روبه‏ رو است. گفتنى است كه در جهان امروز، نشريه‏ اى كه به برنامه‏ ريزى و بودجه ‏بندى عمومى در قلمرو غيرنظامى نيز به گونه‏ اى تخصصى بپردازد بسيار اندك مى‏باشد.
    نشريه "برنامه و بودجه دفاعى" كه اولين شماره آن را دراختيار داريد، قرار است - به يارى خداوند - حتى ‏المقدور در فواصل دوماهه با تيراژى محدود به موضوعاتى بپردازد كه به نوعى به موضوع مرتبط با عنوان آن مربوط مى‏شوند. قلمرويابى در اين زمينه نيازمند مرورى بر منابع موجود علمى و اطلاع ‏رسانى مى‏باشد و با بررسى اين منابع، از جمله، موضوعات ذيل در اين عرصه قرار مى‏گيرند:
1.    امور كلى برنامه‏ريزى و سياستگذارى دفاعى؛
2.    امور كلى بودجه‏بندى دفاعى؛
3.    امور طرح‏ها و ساختار كلان حوزه دفاع؛
4.    محورهاى اصلى فعاليتهاى در بخش دفاعى (ازجمله، امور نيروى انسانى، امور تجهيزات، امور تحقيق و توسعه، امور تعمير و نگهدارى، امور عملياتى، امور رفاهى، امور درمانى و امور بازنشستگى)؛
5.    امور حسابدارى و مالى بخش دفاع.
    روشن است كه در كليه موارد ياد شده جنبه برنامه‏ اى، بودجه‏ اى و اقتصادى مورد نظر است. شناخت منابع علمى و پايگاه هاى اطلاعاتى و پژوهشى ذى‏ربط، ارايه آمارهاى ذى‏ربط، اخبار و اصطلاح ‏شناسى نيز در اين قلمرو قرار مى‏گيرند. در همه اين موارد، محور و جهت ‏گيرى اصلى در اولويت شناسايى و تهيه و ارايه مطالب، بخش دفاع جمهورى اسلامى ايران است. به علاوه، از آنجايى كه بخش دفاع در هر كشورى نمى‏تواند درخلأ فعاليت كند و سرانجام به ناچار، بستر فعاليت استراتژيك - امنيتى - دفاعى را وضعيت برنامه‏ ريزى و اقتصادى كشور نيز فراهم مى ‏كند، تاحدى كه به مبحث برنامه و بودجه دفاعى مربوط شود، سهمى به تحليل و ارايه اطلاعات در باره برنامه‏ ريزى و اقتصاد كشور اختصاص مى‏يابد.
در پايان خاطر نشان مى‏كنيم كه بهبود هر فعاليت و سيستمى - ازجمله بخش دفاع كشورمان - مستلزم نقادى خيرخواهانه و متعهدانه و عالمانه است. ما نيز در اين نشريه از اين‏گونه نقادي ها استقبال خواهيم كرد و تا آنجا كه مصلحت و مأموريت اجازه دهد، درصدد تعامل انديشه‏ هاى ناب برخواهيم آمد.
 اميد كه با تأييد الهى و توجهات حضرت ولى‏عصر(عج) بتوانيم گوشه ‏اى از وظيفه خطير خود را در خدمت به نظام مقدس جمهورى اسلامى و شهداى گرانقدر انقلاب اسلامى به انجام برسانيم و در پرتو تدابير فرماندهى معظم كل قوا توفيق يابيم. در اين مسير، از مطالبى كه درخور آنچه گفته شد، باشد، صميمانه استقبال مى‏كنيم و پيشاپيش ازخيرانديشان و نويسندگان گرانقدر سپاسگزاريم.

"دانلود متن کامل پیش شماره نشریه برنامه و بودجه دفاعی"

-

 

1399/09/03 - ١٧:٤٧ / شماره خبر: ١٦١٤ / تعداد نمایش خبر: 57
1399/09/03 - ١٧:٤٧ / Code: ١٦١٤ / Number: 57
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:45941