چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
کتاب
کتاب: «پیش‌روندگی و پیش‌برندگی»

محصولات مرتبط: کتاب های دانشکده مدیریت و اقتصاد

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی تحول و تعالی سازمانی
مشخصات کتاب:

· عنوان‌: پیش‌روندگی و پیش‌برندگی

· تألیف: حسین عیسایی - محمّدرضا قنبری

· صفحه‌آرایی: ناهید آقامیرزایی

· طراحی جلد: سید مسعود طحانی

· ناظرین فنی چاپ: سید محمّدباقر موسوی – مسعود یاوری

· نوبت‌ چاپ‌: اوّل (مرداد ماه 1397)

· شمارگان‌: 500 نسخه‌

· قیمت: 200.000 ریال

=========================

معرفی کتاب:

خداوند متعال نظام هستی را بر مبنا و هدفی پایه‌گذاری نمود لذا از بدو خلقت بشر، یک جریان رونده و پویا برنظام هستی سایه افکند؛ انسان به عنوان اشرف مخلوقات محور و اساس این جریان شد. مهمّی که از آن به جریان بندگی تعبیر می‌شود، ساختاری فرآیندی شامل: بینش، نگرش و رفتار دارد. چنان که در اثر روند مستمر ارسال رُسُل و هدایت‌های پیامبران الهی بینش توحیدی برای افراد بشر حاصل شده و در پی آن، نگرش ایشان هدایت یافته و زمینۀ بروز رفتار در شعاع بندگی خداوند متعال را فراهم آورد.

این فرآیند را که مرحله استقرار جریان بندگی است در طول حیات پیامبران الهی و از جمله پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) در مواجهه با افراد بشر، خاصّه مسلمانان شاهد بوده‌ایم.

لیکن در دورۀ امامان معصوم(ع)، غفلت و دنیازدگی خواص جامعه اسلامی و در پی آن اشتغال عوام جامعه به امور پست دنیوی، عاملی بود بر اینکه این معادن علم و چراغ‌های فروزان در جامعه به انزوا کشیده شده و در پی این فرصت، حکّام جور نسبت به حصر و شهادت ایشان ترغیب شدند. بعد از اینکه عدم شایستگی امّت اسلامی در تبعیّت و محافظت از خاندان عترت پیامبر که طبق حدیث ثقلین در میان ایشان به ودیعه گذاشته شده بود مُحرض شد؛ خداوند آخرین ذخیره خود را ازدیدگان غایب نمود تا وقتی دیگر که غفلت‌ها به سرآید و جامعۀ بشری، خاصّه مسلمانان، ظرفیّت و لیاقت حضور در محضر امام معصوم و تابعیّت محض از ذخیرۀ الهی را به دست آورند. این دوران را می‎توان، دوران تیرگی و نگون‌بختی بشر نامید؛ چراکه خورشید تابان امامت به امر خداوند از دیده پنهان شده و نور هدایت کم‌رنگ گشته و بشر سرگردان، در چنبره شیاطین فرو رفته است. این روند در طول حدود دوازده قرن گذشته با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده تا اینکه دست هدایت و تفضل خداوند دیگربار بر گروهی دیگر از مسلمانان از قوم سلمان فارسی سایه می‌افکند و بارقۀ امید از روزنه‌ای دیگر متبلور می‌شود. این‎بار انفجار نور نه در منطقه حجاز بلکه در سرزمین حکمرانی قیصرها و کسراها روی می‌دهد و انقلابی الهی به دست مردی از فرزندان رسول‏الله یعنی روح الله و با همراهی مستضعفین منقلب شده با جذبۀ الهی شکل می‌گیرد. این روند که شاکلۀ آن در دوران مجاهدت‌های پیامبران الهی و ائمۀ اطهار شکل گرفته بود و ادامه همان راه و مسیر بود به مرحله استمرار جریان بندگی قابل تعبیر است.

انقلاب نوپا تحت نظر ولی فقیه که نقش پاسداری و دیده بانی حرکت کلّی نظام به سمت هدف‏های آرمانی و عالی‌اش را دارد. اندک اندک جان می‌گیرد و برتمامی چالش‌ها و خصومت‌های بدون توقف شیاطین به سطوح آمده، چیره می‌شود و کار به جایی می‌رسد که نویدبخش وعده الهی به همۀ مستضعفین در طول دوران‌ها می‌شود و می‌رود تا مراحل و فرآیند تحقق اهداف انقلاب اسلامی تا برپایی تمدّن اسلامی را یکی پس از دیگری محقّق نماید.

انقلاب اسلامی که یک حرکت پیش‏رونده است در مسیر تحقّق اهداف بلند خود، نیازمند بازوان توانمندی است که بتوانند آن را همراهی کرده، بر تهدیدات فائق آیند و از فرصت‏ها استفاده نمایند. این بازوان توانمند نهادهای برآمده از انقلاب هستند که مهمترین و مؤثرترین آنها، نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. «سپاه، این افتخار را دارد که زادۀ انقلاب است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این خصوصیّت را دارد که از درون دامان انقلاب روییده است. دیگران انقلابی شدند؛ امّا سپاه انقلابی به وجود آمد. این، خیلی امتیاز است. شما برادران سپاه پاسداران، شایسته‌ترین کسانی هستید که باید این امتیاز را قدر بدانید و از آن پاسداری کنید.

این نهاد می‌بایست با هدف پیش‏روندگی چنان خود را تکامل بخشد تا به عنوان یک الگوی بالنده و به تعالی رسیده چراغ راهی باشد برای دیگر مجموعه‌های نظام اسلامی با نقش پیش‏برندگی؛ «دو حرکت در سپاه باید انجام بگیرد: یک حرکت، حرکت درونی سپاه است؛ در درون خود، یعنی خود را تکامل ببخشد. یک حرکت، حرکت به معنای یک جزء پیش برندۀ مجموعۀ کلّ نظام و انقلاب است؛ یعنی تأثیرگذاری در بیرون.»

چنانچه این دو حرکت به نتیجۀ مطلوب برسد؛ زمینه‌ای خواهد بود برای شکل‌گیری جامعه‌ای در اوج اقتدار و بالندگی که می‌توان آن را در منظر دید دیگر ملّت‏ها قرار داد. جامعه‌ای که مظهر رشدیافتگی و تعالی در ابعاد معنوی، اخلاقی، علمی، امنیّتی، رفاهی و عدالت گستری باشد. این مرحله، مرحلۀ انتشار جریان بندگی است.

در چنین شرایطی هر انسان آزاده‌ای و هر نگاه حق جویی به سوی آن جامعۀ آرمانی روی آورده و این روند، طلیعۀ شکل‌گیری تمدّن اسلامی در پهنای گیتی خواهد بود؛ ان‌شاءالله.

تحقّق این هدف، غایت آرزوی پیامبران الهی، ائمۀ اطهار، ابرار، اولیا، شهدا و همه انسان‌های موحد و عدالت خواه بوده است و ادامۀ سلسلۀ رسالت‌های ایشان می‏باشد.

درکتاب پیش‎رو با محوریت سه جریان فوق‏الاشاره به بررسی این ضرورت در قالب سه فصل، ذیل عناوین:

فصل اول: استقرار جریان بندگی، رسالت ادیان الهی

فصل دوم: استمرار جریان بندگی، رسالت انقلاب اسلامی

فصل سوم: انتشار جریان بندگی، رسالت نهاد سپاه ( با دوحرکت پیش‏روندگی و پیش‏برندگی)

پرداخته می‌شود.

 و همّت براین بوده است که در راستای تألیف علوم انسانی اسلامی، از منابع ناب و حیات‌بخش اسلامی، بیشترین بهره را در محتوای کتاب برده باشیم.

«تکیة ما به مفاهیم اسلامی و معارف اسلامی است. ما یک جامعةاسلامی هستیم، یک حکومت اسلامی هستیم و افتخار ما به این است که می‌توانیم از منبع اسلام استفاده کنیم. خوشبختانه منابع اسلامی هم در اختیار ما وجود دارد؛ قرآن هست، سنت هست و مفاهیم بسیار غنی و ممتازی که در فلسفة ما و در کلام ما و در فقه ما و در حقوق ما وجود دارد».

امید است این تلاش، ضمن تبیین حرکت سپاه برمدار پیش‌روندگی و پیش‌برندگی، از نظر غنای محتوا مورد استفادۀ خوانندگان فرهیخته به‌ویژه فرماندهان، مدیران و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی و افسری قرار گیرد و با راهنمایی‌ها و نکته‌سنجی‌های خود، ما را در تکمیل هر چه بیشتر این اثر، یاری فرمایند.

در پایان برخود لازم می‌دانیم تا از همۀ بزرگوارانی که در تهیّه، تدوین و تنظیم این کتاب ما را یاری فرموده‌اند، کمال تشکر و قدردانی را نماییم.

تندرستی و شادکامی همراه با حُسن عاقبت و توفیق روزافزون عموم مؤمنین را در پیروی از منویّات حکیمانۀ امیر عاشوراییان زمان، امام خامنه‌ای(مدّ ظلّه) و نیل به اهداف والای حضرت امام و شهدای گران قدر انقلاب اسلامی، از درگاه حضرت اَحدیّت خواستاریم.


دانلود 19 صفحه اول کتاب «پیش‌روندگی و پیش‌برندگی» (فایل PDF)


دانلود 19 صفحه اول کتاب «پیش‌روندگی و پیش‌برندگی» (فایل WORD)

 

-

 

1398/09/13 - ١٤:٢٤ / شماره خبر: ٧٨٤ / تعداد نمایش خبر: 145
1398/09/13 - ١٤:٢٤ / Code: ٧٨٤ / Number: 145
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46732