چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
کسر خدمت
کسر خدمت: ارائه الگوی برنامه ریزی اقتضایی بر پایه سناریو برای مواجهه با بحران های امنیتی از منظر آینده پژوهی

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی آینده پژوهی

سال دفاع: 1398

پژوهشگر: مرتضی مهریار چوسری

استاد راهنما: 

 نام مرکز: رصد و اینده پژوهی

چکیده : 

سازمان ها و نهادهای بین المللی از الگوهای مختلفی جهت پاسخ به بحران های امنیتی، اقتصادی و سیاسی استفاده می کنند؛ جمهوری اسلامی ایران، در طول 4 دهه پس از انقلاب اسلامی، با بحران های امنیتی فراوانی روبرو شده است، که با وقوع آن ها بعضاٌ امنیت اقتصادی، اجتماعی و عمومی کشور مورد تهاجم قرار گرفته است. چالش های فراوانی که در این حوزه پیش روی مدیران و حاکمیت نظام اسلامی است، بیش از پیش می بایست مورد توجه قرار گرفته و چگونگی مواجهه با این بحران های امنیتی در رأس پژوهش ها قرار گیرد. با توجه به آینده پیش روی ما و پیچیدگی تحولات آتی، می بایست نگاه خطی به مسائل مرتبط با امنیت، به نگاه غیرخطی یا بدیل محور تغییر یابد؛ در مواجهه با بحران های امنیتی، نمی توان با راهبردها و طرح های از پیش تعیین شده به درستی آن ها را حل و فصل نمود؛ بدین منظور برای روبرو شدن با این بحران های ممکن الوقوع باید راهبردها و سیاست های چندگانه ای داشته باشیم که بر این اساس، دانش آینده نگاری کمک شایان توجهی خواهد نمود. بدین منظور با استفاده از برنامه ریزی اقتضایی که شالوده ی کلام آن واکنش در هنگام بحران با در نظر گرفتن اقتضائات ممکن است، راهبردهای ممکن را برای پاسخ به این بحران ها فراهم می آوریم. در این روش از برنامه ریزی، ابتدا آینده هایی که ممکن است رخ دهند را در قالب سناریو معرفی می کنیم. تالیف سناریوها و در نظر گرفتن ابعاد مختلفی از عدم قطعیت ها، نگاه ما را از آینده ی تک نقطه ای به سمت آینده ای چندگانه سوق داده، و برای مواجهه ی مناسب با این آینده های ممکن الوقوع، ناگزیر به تجهیز به راهبردها و سیاست های چندگانه خواهیم بود.

از این رو رویکرد سناریونگاری اقتضایی که مورد استفاده ی بسیاری از سازمان های بین المللی دنیا در کشورهای بحران زده با بحران های گوناگون بوده است، روشی مناسب برای روبرو شدن با بحران های امنیتی خواهد بود. علاوه بر آنکه اگر در مقابله با سناریوهای شناسایی شده این حوزه، استفاده از راهبردهای پابرجا را در اولویت امر قرار دهیم.

نتیجه این پژوهش نگاه بدیل محور از منظر سناریوهای شناسایی شده به حوزه های بحران می باشد که جهت مواجهه با این سناریوها، از قالب برنامه ریزی اقتضایی برای چگونگی و زمان واکنش و در نظر گرفتن اقتضائات موجود کمک گرفته، و از پابرجاسازی راهبردها جهت کمینه کردن تاسف مقابله با سناریوهای بحران و دستیابی به راهبردهایی که در تمام شرایط به موفقیت نسبی دست یابند، استفاده کرده است.

-

 

1398/09/19 - ٢١:٥٢ / شماره خبر: ٨٠٢ / تعداد نمایش خبر: 206
1398/09/19 - ٢١:٥٢ / Code: ٨٠٢ / Number: 206
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46698