چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
مقاله
مقاله: مختصات یابی از تصویر مطلوب حکمرانی زمینه‌ساز ظهور

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی آینده پژوهی

منبع: ظفری, حسین, پورعزت, علی اصغر, ذوالفقارزاده, محمد مهدی, همایون, محمد هادی. (1396). مختصات یابی از تصویر مطلوب حکمرانی زمینه‌ساز ظهور. فصلنامه مدیریت اسلامی, 25(4), 11-40.


 نویسندگان

  1.  دانش‌آموخته دکتری آینده‌پژوهی دانشگاه تهران و عضو هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع)
  2.   استاد مدیریت دولتی دانشگاه تهران
  3.   استادیار آینده‌پژوهی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
  4.   دانشیار فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع)

چکیده

استنباط­ های عقلی و استنتاج از آیات و روایات نشان می­دهد که جهان هدف­مند است و کلان­روند تاریخ به سمت صلاح، کمال و آینده­ای روشن در حال حرکت است. از دید تعالیم شیعی، این حرکت به سمت  استقرار شهر عدل آرمانی مهدوی است و فرجام تاریخ را رقم خواهد زد. لکن جامعه آرمانی مهدوی و حیات طیبه، به خودی خود محقق نخواهد شد و نیازمند زمینه‌ سازی است. در این راستا ایجاد یک حکمرانی و نظام حاکمیتی مطلوب می­تواند به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل زمینه­سازی به شمار آید؛ چرا که نقش الگویی حاکمان و نوع تاثیر نظام حکمرانی، می­تواند شکل­گیری جامعه زمینه­ ساز ظهور را تسریع یا به تاخیر بیاندازد. سؤال مهم و اساسی پیش روی این تحقیق، این است که حکمرانی مطلوب آستانۀ ظهور چه ویژگیهایی دارد. از آنجا که مفهوم حکمرانی دارای معنایی بسیط و گسترده است، لازم بود تا در ابتدا مفاهیم و اجزای آن استخراج، و به ­صورت الگو ارائه شود. در این راستا با استفاده از شیوه فراترکیب، مقالات و کتابهای مرتبط با موضوع این تحقیق مورد بررسی قرار گرفت و مفاهیم حکمرانی زمینه­ ساز استخراج و شناسه‌گذاری شد؛ سپس، این مفاهیم در الگوی تصویرپردازی زمینه ­ساز ظهور، جایابی، و با استفاده از آیات و روایات، تصویر حکمرانی زمینه­ساز، ترسیم گردید. شایان ذکر است که الگوی تصویرپردازی زمینه­ ساز ظهور در جلسات و نشست­های خبرگی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. 


دانلود رایگان متن کامل مقاله


-

 

1398/09/28 - ١٢:٣١ / شماره خبر: ٨١٩ / تعداد نمایش خبر: 164
1398/09/28 - ١٢:٣١ / Code: ٨١٩ / Number: 164
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46694