چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
کتاب
کتاب: «دانشگاه تراز انقلاب اسلامی»

محصولات مرتبط: کتاب های دانشکده مدیریت و اقتصاد

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی تحول و تعالی سازمانی


 مشخصات کتاب

عنوان‌: دانشگاه تراز انقلاب اسلامی


تألیف: دکتر حامد نجاران طوسی -
دکتر مهدی فاتح راد-
دکتر محمد علی برزنونی-
با پیشگفتار دکتر محمدرضا حسنی آهنگر

صفحه‌آرایی: ناهید آقامیرزایی

ناظر فنی چاپ: سید محمدباقر موسوی

نوبت‌ چاپ‌: اول (شهریور1398)

شمارگان‌: 2000 نسخه‌

قیمت: 740000 ریالمعرفی کتاب:

کتاب حاضرحاصل پژوهشی بنیادی راهبردی (جهت دار) است که ابتدا در قالب رسالة دکتری با عنوان « طراحی الگوی دانشگاه تراز انقلاب اسلامی» با بهره گیری از روش کیفی تحلیل مضمون، انجام پذیرفت و پس از مطالعات تکمیلی، برای انتشار در قالب کتاب، آماده شد. در این پژوهش، بیانات، پیامها و تدابیر امام خمینی (ره) و آیت الله خامنه ای (مد ظله ) بررسی شد و الگویی جامع مشتمل بر ۴۶۳۵مضمون اولیه (شناسه) مورد شناسایی قرار گرفت که در قالب ۳۳۳مضمون سازمان دهنده (شاخص) ترکیب گردید. این مضامین پس از دسته بندی در سطوح مختلف در نهایت در ۱۷مضمون فراگیر (مولفه) در پنج بعد «پیامدها»، «نتایج»، «خروجی ها»، «فرایندها» و «ورودی ها و زیرساخت ها» ساماندهی و نهایی شد.

پیامدهای مورد انتظار از دانشگاه مطلوب، تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی به ویژه در مقطع تاریخی کنونی «تشکیل دولت اسلامی»، «ایجاد کشور و جامعه اسلامی» و در نهایت «تحقق امت و تمدن نوین اسلامی» است. نتایج آن نیز شامل «توانمندی تشخیص و حل مسائل انقلاب اسلامی» و «اقتدار و مرجعیت فکری، علمی و فناوری» است. در بعد «خروجیها» انتظار از دانشگاه تراز انقلاب اسلامی این است که دانش آموختگان و نخبگانی عالم و حکیم در تراز اسلام، انقلاب و شهدا، پرورش یافته و «حکمت: منظومه فکر، علم و فناوری» در آن ظهور نماید و به تعبیری کامل تر، دانشگاه حکمت بنیان گردد.

فرایندهای اصلی این دانشگاه شامل « تربیت و آموزش» با هدف وحدت بخشی باطن - ظاهر؛ «پژوهش، نوآوری و کارآفرینی» با هدف یکپارچگی نفلر- عمل؛ و «پذیرش و انجام مسئولیتهای اجتماعی» با هدفهم افزایی فرد- جمع؛ است که این اهداف، عامل تمایز این دانشگاه با دانشگاه های غربی و حتی حوزه های علمیه است. فرایندهای مدیریتی و پشتیبانی نیز شامل «سیاست گذاری و مدیریت» و «تعاملها» خواهد بود. «ورودی ها و زیرساخت های دانشگاه تراز انقلاب اسلامی نیز شامل «مبانی، ارزشها و زمینه ها»، «افراد و تشکل ها»، «نظام تربیت و آموزش» و «محیط و منابع» است که شاخصه ها و ویژگی های تفصیلی هر کدام در کتاب تشریح شده است.

علاوه بر معرفی و تشریح الگو، خلاصه مطالعات انجام شده در زمینه های نظام تعلیم و تربیت»، «معنا و مفهوم شناسی دانشگاه»، «تاریخچه و گونه شناسی دانشگاههای مرسوم دنیا»، «تاریخچه دانشگاه در ایران»، «تاریخچه و کارکرد حوزه های علمیه»، «وحدت حوزه و دانشگاه»، «دانشگاه اسلامی» ارائه و اسناد بالادستی شامل «سند چشم انداز 1404»، «سیاستهای کلان ابلاغی مقام معظم رهبری»، «نقشه جامع علمی کشور» و «سند دانشگاه اسلامی» نیز مرور و ویژگی ها و مؤلفه های اصلی آنها معرفی گردیده اند. در نهایت میان الگوی «دانشگاه تراز انقلاب اسلامی» با نتایج حاصل از مطالعات پیش گفته، مقایسه نسبتا دقیقی انجام پذیرفته و نقاط تمایز و برتری الگو در قالب جداول تطبیقی ارائه شده است.

تطابق الگوی طراحی شده با مدل های «برنامه ریزی، مدیریت و ارزیابی راهبردی»، امکان پیاده سازی و رصد پیشرفت تحقق آن را تسهیل نموده است؛ لذا از مطالب این کتاب می توان در تدوین و جاری سازی برنامه های راهبردی و عملیاتی» و همچنین ایجاد نظام جدیدی برای ارزیابی و رتبه بندی دانشگاهها» استفاده نموده تا به فضل خداوند متعال با تحول در دانشگاهها بتوان هسته های اصلی و مهم «تمدن نوین اسلامی» را شکل داد.

دانلود صفحات اولیه کتاب

-

 

1398/10/28 - ٠٨:٢٣ / شماره خبر: ٨٣٠ / تعداد نمایش خبر: 264
1398/10/28 - ٠٨:٢٣ / Code: ٨٣٠ / Number: 264
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46695