چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
مقاله: مدلسازی ساختاری تفسیری مأموریتهای دانشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه‌ها

موضوعات مرتبط: محصولات دانشی مدیریت دانش

منبع: تولایی, روح اله, خلیلی, حسن, ابوالعباسی, احسان. (1397). مدلسازی ساختاری تفسیری مأموریتهای دانشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه‌ها (مورد مطالعه، دانشگاه جامع امام حسین(ع)). فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی, 1(1), 115-132.

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 استادیار گروه مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه جامع امام حسین(ع)

2 دانشجوی دکترای مدیریت سیستم‌ها، دانشگاه جامع امام حسین(ع)

چکیده
هدف اصلی تحقیق مدلسازی ساختاری تفسیری مأموریتهای دانشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع امام حسین(ع) است. این مأموریتها شامل مبانی و علوم انسانی اسلامی، آینده­سازی، عمق ­بخشی داخلی و عمق­ بخشی خارجی، تعالی و پیشرفت سازمانی سپاه، قدرت نرم، قدرت نیمه­ سخت، و قدرت سخت است. سپاه‌ پاسداران‌ به‌ منظور مأموریت‌ پاسداری‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ باید برآورد صحیحی‌ از مأموریتهای‌ گوناگون‌ و متفاوت خود داشته‌ و از انعطاف‌ لازم‌ برای پاسخ به این مأموریتها برخوردار باشد. دسته ­بندی این مأموریتها در حوزه­های دانشی، پژوهشی و فناوری می­تواند پاسخگوی این دغدغه‌ها باشد. از مدلسازی ساختاری تفسیری به منظور دسته­ بندی این مأموریتها استفاده شد. از طریق نظرسنجی از یازده نفر از استادان و مدیران ارشد دانشگاه به مدلسازی و تحلیل قدرت نفوذ و وابستگی بر مبنای تجزیه و تحلیل میک ماک اقدام شد. بر مبنای نتایج یافته‌­ها، علوم انسانی اسلامی و آینده‌­سازی در سطح 4، تعالی و پیشرفت سازمانی سپاه در سطح 3، قدرت نرم، قدرت نیمه­‌سخت و قدرت سخت در سطح 2 و عمق­ بخشی داخلی و عمق­ بخشی خارجی در سطح 1 قرار دارد. نتایج تحقیق نشان داد که ریشه اصلی مأموریتهای دانشی، پژوهشی و فناوری، علوم انسانی اسلامی و آینده­‌سازی است. نتایج تحقیق به مدیران ارشد دانشگاه و هم­چنین مدیران عالی سپاه به منظور پی بردن به ریشه اصلی مأموریت دانشی برای گسترش و توسعه آن در بدنه سپاه کمک خواهد کرد.

دانلود رایگان متن کامل مقاله


-

 

1398/10/21 - ٠٨:٠٦ / شماره خبر: ٩١٣ / تعداد نمایش خبر: 118
1398/10/21 - ٠٨:٠٦ / Code: ٩١٣ / Number: 118
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:46709