پنج شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٩
 


چاپ خبر Print
کتاب:سبک فرماندهی در فرهنگ علوی

محصولات مرتبط: کتاب های دانشکده مدیریت و اقتصاد

 موضوعات مرتبط: محصولات دانشی مدیریت اسلامی و جهادی 

 

مشخصات کتاب 

عنوان‌:

سبک فرماندهی در فرهنگ علوی

تألیف:

محمد باقر بابایی(طلاتپه)

ویراستار :

احمد غلام پور و علیرضا فرشچی

و ظهیر بیگ جانی 

ویراستار ادبی:

سید مهدی موسوی خطاط

نوبت‌چاپ‌:

اول (تیر 1394)

شمارگان‌: 200 نسخه‌

معرفی کتاب:

فهرست مطالب کتاب

فصل اول:تحلیلی بر مبانی سبک فرماندهی

فصل دوم: تحلیلی بر خاستگاه سبک فرماندهی در فرهنگ علوی

فصل سوم:اصول و مبانی سبک فرماندهی امیر المومنین

فصل چهارم:سیاست ها، راهبرد، خط مشی، و تاکتیک ها در سبک فرماندهی امیر المومنین (ع)

فصل پنجم: فرماندهی و دکترین ان در فرهنگ علوی

فصل ششم: سبک فرماندهی امیر المومنین (ع)

فصل هفتم: وظایف فرماندهی در فرهنگ علوی

" ما امروز احتیاج داریم روحیهای را که بحمدالله در کشور به وجود آمده، حفظ کنیمبا مفاهیم اسلامی، درست آشنا شویم، ارزش های اسلامی را پاسداری کنیم و علم را برای ساختن دنیایی که اسلام برای ما تصویر کرده، به کار گیریم"

حضرت آیه الله خامنه ای

 فرماندهی معظم کل قوا

مطالعه ی اندیشه های نظامی در سایهی تأمل بر گفتمان های اجتماعی، سیاسی جغرافیایی و اخلاقی معنا می یابد. این ابعاد به هم پیوسته متناسب با جامعیت مکاتب حاکم بر اندیشه های نظامی، درک روشن تری از ارزش اهداف نظامی در صحنه ی عمل و چگونگی رفتار نیروهای نظامی به دست می دهد که در اسلام پیکار تنها در راه خدا تجویز می شود و جهاد و دفاع ارزشی ضروری محسوب می گردد.

حال این مرکز در پی انتشار کتاب های «مبانی و تاریخ اندیشه نظامی در ایران (سال ۱۳۸۰)، مبانی و تاریخ اندیشه نظامی در جهان (سال ۱۳۸۳) و مبانی اندیشه نظامی در اسلام سال ۱۳۸۹)»، دو کتاب دیگر در حوزه ی دفاع را با عنوان «سیرهای دفاعی امام علی(ع) با تأکید بر آموزه های نهج البلاغه» به قلم استاد ارجمند جناب آقای مصطفی دلشاد تهرانی و اسبک فرماندهی در فرهنگ علوی» با قلم جناب آقای دکتر محمدباقر بابایی در اختیار علاقمندان حوزهی مطالعاتی اندیشه ی نظامی در اسلام قرار می دهد. در این دو کتاب، نویسندگان محترم تلاش دارند تا با تأکید بر آموزه های نهج البلاغه با موضوع بندی مطالب، اندیشه ی دفاعی حضرت امیرالمؤمنین علی را ترسیم نموده و معرفی نمایند.

 آموزه های امام علی به عنوان حاصل آموزه های مدرسه ی قرآنی - نبوی، راهگشاترین آموزه هامی باشد و در این میان نهج البلاغه درخشنده ترین آنهاست که به معنای اصول راهنما بوده و نقش خطوط حاکم بر اعمال، رفتار، کارکردها و برنامه های نظامی را دارد. در واقع، در پرتو چنین اصولی می توان راهبرد دفاعی و روابط و مناسبات حاصل از آن را ترسیم نمود تا زمینه ساز ارائهی نظریه هایی راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی برگرفته از مبانی اندشه های ناب نبوی علوی گردد. مسلما نظریه های حاصل از این اصول که در آن به همهی مباحث در سطوح مختلف، حقوق همه ی کسانی که متأثر از جنگ می باشند؛ اعم از انسانها و موجودات دیگر از جمله حقوق زنان، کودکان، سالخوردگان، بیماران، اسرا، محیط زیست و حتی حیوانات توجه گردیده است، دارای چنان نورانیت و جایگاه مترقی و متعالی می باشد که در صورت ارائه، تمامی تشنگان زلال معرفت را به سوی خود جلب می نماید.

در نهایت با توجه به گستردگی موضوع، این آثار تنها قدمی کوچک برای شناخت بیشتر مبانی اندیشه ی نظامی در اسلام به حساب می آید. ناشر ضمن قدردانی از تلاش های علمی و اجرایی پدیدآورندگان این آثار و همچنین مسئولان دانشگاه جامع امام حسین ع كسه حمایت مستمر ایشان ضامن نشر این آثار بوده است، از نقد و پیشنهادات ارباب نظر برای تقویت سطح کیفی کتاب های حاضر در چاپ های بعدی استقبال می نماید.

سیدحسین محمدی نجم

مقدمه

دورهی فرماندهی امیر المؤمنين از زمان وفات رسول الله (ص) و به تعبیر صحیح تر از زمان شهادت –تعبیرجعفر مرتضی عاملی در الصحيح من سنيرة النبي الأعظم ص- شروع و تا شهادت ایشان در ماه رمضان سال چهل هجری در محراب مسجد کوفه خاتمه می یابد.

دورهی ۲۰سال اول دورهی فرماندهی نرم حضرت (ع) می باشد که از آن به فتنهی خطرناک یاد می کند که در مقابل فرهنگ اموی و تبلیغات و عملیات آنها به رهبری معاویه و فرماندهی آن می پردازد؛ بنی امیه فرهنگی را در جامعه گسترش و نهادینه می سازد که با محوریت معاویه و به مرکزیت شام شکل گرفته است و تلاش می کند تمام سنت ها و آموزه های دینی رسول خدا(ص) را تغییر دهد و در این عرصه به چنان موفقیتی دست می یابد که بعد از گذشت 40 سال از شهادت رسول خدا(ص)، امام حسین (ص) را با تکبیر به شهادت می رساند و حضرت زینب (س) نشانه ی شهادت برادر و مرگ او را با تکبیر دشمن می فهمد.

طرف دیگر این مقابله، فرهنگ علوی قرار دارد که با محوریت امیرالمؤمنین (ع) و به آموزه های دینی برخواسته از قرآن و سنت رسول خدا(ص) به مرکزیت کوفه و مدینه شکل گرفته است؛ عرصه ای که حضرتع تلاش دارد این آموزه ها در مقابل حملات دشمن و تهدیدات نرم او به فراموشی سپرده نشود و تا آنجا که ممکن است به سلامت به نسل های بعدی منتقل گردد.

عرصه ی تقابل در فرهنگ علوی و اموی، تلفات زیادی بر جای می گذارد و خیلی ها را از عرصه ی مقاومت، پایداری و صراط مستقیم نبوی و علوی خارج می کند و صحنه های دلخراش شهادت حضرت الزهرا (س)، امام حسن(ع) و در نهایت شهادت امام حسین (ع) در عاشورا را فراهم می سازد.

این عرصه ی تقابل در دورهی ۲۵ساله در نهان و آشکار به صورت های مختلف ادامهمی یابد و در دورهی ۵ساله به صف آرایی آشکار می رسد و جبهه های قاسطین، مارقین و ناکثین صف آرایی می کنند. به عبارتی اینها نتیجه ی صحنه ی ظهور فعالیت های دشمن در عرصه های نرم بوده است که چنین حضور و فعالیتی از خود نشان می دهند و در مقابل حجت خدا به صف آرایی می پردازند و عرصه های سخت و آشکار را فراهم می سازند.

به عبارت دیگر، دوره ی حدود ۵ساله ی حضرت دورهی فرماندهی سخت و آشکار صحنه ها و عرصه ی مخالفتی است که نتیجه ی تلاش و فرماندهی عرصه های نرم فرهنگ اموی به مرکزیت شام و بنی امیه ایجاد شده است.

آنچه در این مجموعه مورد مطالعه قرار خواهد گرفت، تلاشی است که نویسنده سعی کرده است، فرماندهی و سبک حاکم در دو دورهی سکوت و آشکار (۲۵سال و 5 سال) را با مطالعه ی کلمات و توصیف هایی که حضرت در دو مرحله از خود به یادگار گذاشته و امروزه در قالب نهج البلاغه به دست ما رسیده است، به روش تحلیل محتوا به باز کاوی و ارائه ی مدل و سبک بپردازد.

این مجموعه با این هدف و انگیزه تدوین و به زینت چاپ رسیده است که بتوان سبک فرماندهی امیرالمؤمنین(ع) که الگوی عالی جوامع بشری هستند (بحار ج ۳۹، ص ۲۶۶) و هیچ رخنه و اعوجاجی در آن نبوده و هر چه هست، نور و بصیرت است که در اختیار جامعه ی بشری خصوصا مدیران و فرماندهان قرار گیرد تا حجتی بر انتخاب رفتارها و الگوی برای هدایت جوامع و سازمانها برگرفته شود.

مرجع تقسیم بندی کلمات، موضوع بندی است که مرحوم دشتی پیرامون خطبه ها، نامه ها و کلمات قصار انجام داده است که به روش تحلیل محتوا مطالب مورد تحلیل و بازکاوی قرار گرفته است و چارچوب فصل بندی کتاب به شکل زیر می باشد:

در فصل اول نگاه کلی به فرهنگ اموی، فرهنگ علوی و آموزه ها و موضوعات آن شده است و تأكید تفصیلی بر فرهنگ علوی و مؤلفه های آن شده است که بر اساس آن سبک فرماندهی امیرالمؤمنین استنباط و پایه ریزی شده است.

در فصل دوم به فضای فرهنگی جامعه پرداخته شده است که سبک فرماندهی امیر المؤمنين (ع) در آن به تماشا گذاشته شده است و به تعدادی از موضوعات آنها اشاره می شود. در فصل سوم به پایه های سبک فرماندهی امیرالمؤمنین و اصول و مبانی کلی آناشاره شده است که از تحلیل محتوای کلمات امير المؤمنين به دست می آید.

اما در فصل چهارم ویژگی ها، سیاست ها و دکترین و در نهایت راهبرد کلی امیرالمؤمنین در بخش دفاعی در دو حوزهی نرم و سخت تعریف و تبیین می شود.

سپس در فصل پنجم به فرماندهی و دکترین آن در فرهنگ علوی پرداخته شده و چگونگی انجام فرماندهی و شاخص های اثرگذار بر آنها در قالب رهنامه و دکترین تدوین شده است. .

آنگاه در فصل ششم سبک کلی فرماندهی امیرالمؤمنین ع در حوزهی سخت و نرم تبیین و ارائه شده و مدل کلی آن ترسیم می شود و به ابزارها و شیوه هایی که به کار گرفته شده، اشاره گردیده است.

در نهایت فصل هفتم به وظایف فرماندهان با توجه به سبک ارائه شده تخصیص یافته و دکترینها و سیاست های ابلاغی در حوزه های سخت و نرم به رشته ی تحریر در آمده است.

بی شک این اولین و آخرین کار نیست. از این رو، دارای اشکالات متعددی است که نویسنده به جهت احساس مسئولیت و بضاعت مزجات در اختیار جامعه ی علمی قرار می دهد. به امید این که لطف خدا شامل شده و مورد توجه امیرالمؤمنین (ع) واقع شود و این که با رهنمودها و تذکرات لازم نویسنده را کمک نمایند تا انشاء الله در چاپ های بعدی متنی با استحکام بیشتر عرضه گردد.

البته در پایان بر خود واجب می دانم که از همه ی اساتید و همکارانی که زمینه ی چاپ کتاب را فراهم نمودند، تشکر و قدرانی نمایم؛ به ویژه از سردار سرتیپ پاسدار احمد غلامپور که زحمت ویراستاری علمی آن را تقبل نمودند.

و من الله اتوفيق

دکتر محمدباقر بابائی (طلاتپه)


دانلود صفحات اولیه کتاب

-

 

1398/11/10 - ٢١:٠٠ / شماره خبر: ٩٩٥ / تعداد نمایش خبر: 261
1398/11/10 - ٢١:٠٠ / Code: ٩٩٥ / Number: 261
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

«نشریات علمی دانشکده»

  فصلنامه مدیریت راهبردی دانش سازمانی          فصلنامه پژوهش‌های مدیریت منابع انسانی          فصلنامه مدیریت اسلامی          فصلنامه علمی پژوهش های راهبردی بودجه و مالی           نشریه علمی پژوهش های مدیریت سیستم

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - پردیس مرکزی- دانشكده و پژوهشكده مدیریت و اقتصاد

تلفن تماس: 77105823-021    پست الکترونیکی: ckm@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:7446